Ежегодно кампанията „Спаси живот: Почисти ръцете си“ („Save lives: Clean Your Hands“) организирана от Световната Здравна организация (СЗО) има за цел да популяризира в глобален мащаб значението на хигиената на ръцете в здравеопазването, както и да обедини всички, в подкрепа на нейното подобряване.
СЗО цели постигане на универсално здравно покритие чрез:
- по-добро здраве за всички хора;
- защита от финансови рискове, свързани с опазване на здравето;
- достъп до качествени основни здравни услуги;
- възможност за безопасни и ефективни основни лекарства и ваксини.
За реализирането на универсално здравно покритие съществено значение има превенцията и контрола на инфекциите (ПКИ).
Хигиената на ръцете е водещ показател за оценка на качеството на медицинските грижи и безопасността за пациентите и медицинските работници във всички нива на здравната система. Infection prevention and control
Цели на Кампанията за 5 Май 2025
Популяризиране на хигиената на ръцете
Хигиената на ръцете е една от най-важните мерки за защита на здравето на пациентите и медицинските работници, в хода на оказване на медицинска грижа. Тя се извършва, съобразно практиката за хигиена на ръцете на СЗО и в правилния момент на грижа (петте момента при оказване на медицинска грижа).
Правилно използване на медицински ръкавици в системата на здравеопазването
Медицинските ръкавици се определят като ръкавици за еднократна употреба. Те могат да се замърсят толкова лесно, колкото и „голите“ ръце, и да не предпазват на 100%. Ръкавиците трябва да се свалят от ръцете в случаите на докосване на пациент и да се извършва хигиена на ръцете.
Насърчаване на включването на хигиената на ръцете в националните стратегии за превенция и контрол на инфекциите (ПКИ), както и в стандартните оперативни процедури (СОП) на всяко лечебно заведение, в съответствие с препоръките на Глобалния план за действие и мониторинг на СЗО (2024-2030г.) WHO Framework for Action 2024-2030
Въвеждането на мониторинг на хигиената на ръцете, както и обратна връзка от изпълнението му, трябва да бъде национален показател, който се отчита във всички болници (срок края на 2026г.).
Повишаване осведомеността за въздействието на използването на медицински ръкавици върху околната среда и климата, за генерирането и управлението на отпадъците в системата на здравеопазването.
Трябва да се прецизира внимателно употребата на медицински ръкавици и целесъобразността на хигиената на ръцете, с цел намаляване на неправилната им употреба, която води до увеличаване на отпадъците в системата на здравеопазването и респективно застрашително замърсяване на околната среда.
Източник: World Hand Hygiene Day 2025, World Hand Hygiene Day - 5 May 2025