Всяка година на 28 юли хората по света отбелязват Световния ден за борба с хепатита в чест на рождения ден на д-р Барух Блумберг, който през 1967 г. открива вируса на хепатит В, а две години по-късно разработва и ваксината срещу него. Отбелязвянето на Световният ден за борба с хепатита не е изолирано събитие, а е част от по-мащабните цели на СЗО за елиминиране на вирусните хепатити до 2030 г като заплаха за общественото здраве. През 2025 година отбелязването на Световния ден за борба с хепатита протича под мотото: „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.
За разлика от други значими инфекциозни заболявания, почти всеки смъртен случай или инфекция, причинени от вирусен хепатит, могат да бъдат избегнати. Ето защо, дори и когато хората са заразени, информираността е абсолютно необходима. Вирусният хепатит често остава незабелязан, докато не причини тежко увреждане на черния дроб и рак на черния дроб. Чрез информиране на обществеността Националната референтна лаборатория по вирусни хепатити към Националния Център по Заразни и Паразитни Болести се стреми да насърчи профилактичния скрининг по отношение на вирусните хепатити с цел тяхното ранно откриване и свързаните с него лечение и по-малък брой смъртни случаи.
По този повод Националната референтна лаборатория по вирусни хепатити към Националния Център по Заразни и Паразитни Болести предлага безплатно тестване за хепатит В и С на желаещите граждани на 28 и 29 юли 2025 г. от 9.00 ч до 12.00 ч. в сградата на бул. „Ген. Н. Столетов“ № 44А, 1-ви етаж, 6-ти кабинет.
Какво трябва да знете?
Не се налага предварително записване на час, нито да предоставяте лична карта или друг документ за самоличност. За да се извърши изследването ще Ви бъде взета венозна кръв от специализирано медицинско лице. Не е необходимо спазване на хранителен режим.
Кратки факти за хепатитните вируси:
ХЕПАТИТ А
- Инфекцията с хепатит А обикновено причинява леко, краткотрайно заболяване. Ваксинацията е най-добрият начин за предотвратяване на инфекцията.
ХЕПАТИТ В
- Хепатит В е вирусна инфекция, която поразява черния дроб и може да причини както остро, така и хронично заболяване.
- Вирусът най-често се предава по кръвен път. Инфектирана майка може да предаде вируса на детето си по време на раждане, като в този случай рискът детето да развие хронична хепатит В инфекция достига до 90%.
- При немалко от заразените с хепатит В инфекцията протича без наличие на специфични симптоми – заразените не изглеждат и не се чувстват болни.
- Въпреки че няма лечение за хепатит В, съществуват лечебни режими, които могат да забавят или намалят риска от развитие на рак на черния дроб.
- Налична е безопасна и ефективна ваксина, която осигурява 98% до 100% защита срещу хепатит В. Предотвратяването на инфекцията с хепатит В предотвратява развитието на усложнения, включително хронични заболявания и рак на черния дроб.
ХЕПАТИТ С
- Хепатит С вирусът може да причини както остър, така и хроничен хепатит, чиято тежест варира от леко до сериозночернодробно заболяване, което продължава цял живот.
- Вирусът на хепатит С е кръвнопреносим вирус и повечето заразявания стават чрез излагане на заразена кръв.
- Антивирусните медикаменти могат да излекуват повече от 95% от лицата с хепатит С вирусна инфекция.
- Понастоящем не съществува ваксина за предотвратяване на хепатит С инфекцията, но е налично ефективно лечение. Повечето хора с хепатит С могат да бъдат излекувани само за 8 до 12 седмици чрез добре поносимо орално лечение. Ето защо, тестването е първата стъпка.
ХЕПАТИТ D
- Вирусът на хепатит D се нуждае от хепатит В вируса за навлизане и размножаване в гостоприемника.
- Хепатит D вирусът засяга близо 5% от хората в световен мащаб, които имат хронична хепатит B вирусна инфекция.
- Инфекцията с хепатит D вируса възниква, когато хората се заразят едновременно с хепатит В и D (коинфекция) или се заразяват с хепатит D вируса, след като първо са били заразени с хепатит В вируса (суперинфекция).
- Комбинацията от инфекция с HDV и HBV се счита за най-тежката форма на хроничен вирусен хепатит поради по-бързото прогресиране на хепатоцелуларния карцином.
- Инфекцията с хепатит D може да бъде предотвратена чрез имунизация срещу хепатит В.