През тази година цъфтежът в София започна малко по-късно в сравнение с последните 5 години. В резултат през март се наблюдаваше по-интензивен цъфтеж. По отношение на най-сериозният дървесен поленов алерген - сем. Брезови, през първата половина на месеца цъфтяха леска и елша, а след 15 март започна цъфтежа на бреза и габър.
През тази година цъфтежът в София започна малко по-късно в сравнение с последните 5 години. В резултат през март се наблюдаваше по-интензивен цъфтеж. По отношение на най-сериозният дървесен поленов алерген - сем. Брезови, през първата половина на месеца цъфтяха леска и елша, а след 15 март започна цъфтежа на бреза и габър. Валежите около 17-23 и 29-31 март за кратко понижаваха въздушната поленова концентрация.
Месечната сума отчетени поленови зърна от сем. Брезови е една от най-големите през последните 17 години. Най-голямо бе количеството полен от ясен - 61,3% от общият дървесен. За сравнение поленът от сем. Брезови беше 12,5%, този от сем. Кипарисови – 17,5%. През месеца цъфтяха още много видове: бряст, трепетлика, топола, различни видове върби и клен, овощни дървета, декоративни храсти (форзиция) и в последната десетдневка започна цъфтеж при дъб.
Прогноза за месец април 2025 г.
Според дългосрочната прогноза се очаква температурите да са без особено отклонение от обичайните, но месечната сума на валежите може да е около и над нормата за април. Честите и/или интензивни дъждове намаляват количеството прашец във въздуха. През по-сухите години април е месецът с най-голямо отчетено количество поленови зърна. Причината е, че през април цъфтят най-голям брой видове, предимно дървета, които образуват огромно количество прашец. В по-голямата част от страната ще цъфтят следните видове:
- Сем. Брезови. Ще цъфтят предимно бреза и габър. В сухите дни въздушната поленова концентрация ще е значителна и ще води до алергични оплаквания.
- Ясен. В началото на месеца може да има увеличение на количеството прашец само в районите без валежи.
- Сем. Кипарисови. Количеството полен ще остане сходно с това от месец март.
- Клен. В градовете ще се наблюдават много цъфтящи кленове. Но техният прашец е едър, лепкав и се улавя във въздушни проби само в сухи и ветровити дни.
- Овощни дръвчета. Повечето видове ще прецъфтят през първата половина на април, но техният прашец не алергизира. Те се опрашват от насекоми, предимно пчели. Хора, които са алергични към пчелната отрова трябва да избягват пристой в близост до цъфтящи плодни дръвчета.
- Чинар. Цъфтежът ще е различен в зависимост от региона.
- Сем. Букови. Това семейство включва видовете дъб, бук и обикновен или ядлив кестен. Голямото разнообразие на видове обуславя доста дълъг цъфтежен период.
- Орех. Цъфтежът ще започне през първата десетдневка на месеца.
- Черница. Очакван цъфтеж около средата на април.
- Сем. Житни. В по-топлите части на страната започнаха да цъфтят първите видове. В рамките на месеца не се очаква образуване на сериозен поленов фон.
В районите с по-сухо време поленът във въздуха ще достига и надвишава клинично значимите норми. Наличието на голямо количество прашец от различни растителни видове през април ще провокира оплаквания при много пациенти с полиноза. Ето защо те трябва да са подготвени със съответните терапевтични средства.