За контакти:
Доц. Ива Трифонова, дм, завеждащ НРЛ по предавани с вектори инфекции
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Доц. Ива Трифонова, дм и служител в НРЛ по предавани с вектори инфекцииВъвеждането на генетични техники при изследване на кърлежи, комари, гризачи и птици водят до уточняване на векторите и резервоарите с главно и второстепенно значение на Лаймската борелиоза, Kримската-Kонго хеморагична треска (ККХТ), Западнонилската треска (ЗНТ), хантавирусите причиняващи хеморагична треска с бъбречен синдром (ХТБС), лептоспирозата и човешката гранулоцитна анаплазмоза.

Проучват се възможностите за коинфекции в кърлежи и гризачи. Направено е едно от първите проучвания в Европа върху заразеността на кърлежите Ixodes ricinus с борелии и анаплазми.

Клонирани и експресирани са основните имунодоминантни протеини на Borrelia burgdorferi и е проучено участието им в антитяло отговора в различните фази на Лаймската борелиоза. Направено е сравнение на техните диагностични възможности, имунодоминатния С6 пептид и цялоклетъчен лизат, приложени като антигени в ELISA.

Продължава работата върху анализа и уточняването на циркулиращите серотипове на патогенните лептоспири. А чрез въвеждането на молекулярни методи вече е възможна ранна диагностика на лептоспирозата. Прилагат се иновативни методи и са апробирани множество молекулярно-генетични и серологични системи за ефективно доказване на векторно-предаваните бактериални и вирусни патогени, както и на някои зоонозни инфекции в клинични материали. Усилията за усъвършенстване на диагностичните методи и подходи доведе до доказването на първите автохтонни случаи на ЗНT в България. Секвенирането на вируса показа самостоятелната еволюция на щама в страната.

За пръв път в България и в Източните Балкански страни се доказа циркулирането на Пуумала хантавирус, както при хора, така и при гризачи.

Направен е филогенетичен анализ на българските ККХТ щамове от хора и кърлежи, който потвърждава принадлежността им към линия 5 (Европа 1), а за първи път е доказана и линия 6 (Европа 2) при кърлежи (вече позната като Aigai virus).

Пионерни за страната са мащабните серологични проучвания върху разпространението на вирусите на ЗНТ, КЕ, ККХТ и ХТБС. Изследвани са здрави хора, пациенти с неясен фебрилитет, а също така и домашни животни. Получените данни потвържадват циркулацията на тези вируси и разширяване ареалите на ЗНТ и Пуумала хантавирус в Югоизточна Европа.

Натрупаният потенциал на направлението дава възможност да се отговоря бързо и адекватно при възникване на инфекции, представляващи заплаха за общественото здраве, напр. епидемиите от вирусни инфекции, причинени от Зика вирус, Ласа вирус, Ебола вирус.

Служители в НРЛ по предавани с вектори инфекцииСлужители в НРЛ по предавани с вектори инфекцииР