За контакти:
гл. ас. Юлияна Атанасова, дм, завеждащ НРЛ по Туберкулоза
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Служител в НРЛ по ТуберкулозаОтличната материална база, модерното оборудване и компетентентният лабораторен екип отговарят на съвремените изисквания за микробиологична диагностика на туберкулозата в Европейския съюз (ЕС).

Потвърдените тук резистентните туберкулозни щамове, циркулиращи в страната, освен с научна стойност имат и конкретно практическо приложение за коригиране и оптимизиране на първоначалните терапевтични схеми на засегнатите пациенти на национално ниво.

В НЦЗПБ, единствено за цялата страна се осъществява видовата идентификация и на нетуберкулозни микобактерии (НТМ) – етиологичният агент на особено актуалните днес микобактериози – заболяванията, причинени от НТМ.

Освен класическите конвенционални методи (с течни и твърди хранителни среди, респ. автоматизираната система BACTEC MGIT 960 и Löwenstein-Jensen) и препоръчаните от СЗО бързи молекулярни ТБ тестове (LPA, линейно-хибридизационни тестове за чувствителност към първи и втори ред противотуберкулозни лекарства) бяха въведени най-новите и съвременни методи, осъществявани за цялата страна само в НЦЗПБ. На първо място това е секвенирането от следващо поколение на разпространените в България резистентни щамове на M. tuberculosis complex на реални пациенти, използвайки системата MiSeq v.3., Illumina.

Големите възможности на целогеномното секвениране са видова идентификация, прогнозиране профила на антимикробната устойчивост на конкретния TB изолат, проследяване на източниците на ТБ инфекцията и трансмисията на заболяването, вкл. и трансграничното движение на тези щамове (клъстериране). Въведен е масспектрометричен анализ за идентификация на над 190 вида микобактерии чрез автоматизираната система MALDI-TOF Biotyper, даващ възможност за по-голям обхват и бързина при откриване на асоциираните с човешката патология микобактерии. Друг модерен метод, на който се базира изборът при персонализиране на терапията за даден пациент, е изпитване на лекарствената резистентност и определяне на минималните инхибиращи концентрации на щамове M. tuberculosis complex, както и на бавно- и бързо- растящи НТМ. За целта се използват MYCOTBI AST Plate, SensititreTM и SLOMYCO2, RAPMYCOI SensititreTM.

Въведени са изпитвания и към новите групи А и B противотуберкулозни лекарства, като бедаквилин, левофлоксацин, клофазимин, линезолид и др., съобразени с препоръчаните от СЗО актуални терапевтични схеми за лечение на резистентните форми на туберкулозата.

Всички съвременни методи и тестове, използвани в областта на направление туберкулоза са хармонизирани с тези на ЕС, тъй като НЦЗПБ е част от Европейската мрежа на националните референтни лаборатории по туберкулоза (ERLTB-Net).

Служители в НРЛ по Туберкулоза