За контакти:
д-р Румяна Ненова, завеждащ НРЛ по Особено опасни бактериални инфекции (НРЛ ООБИ)
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Служители в НРЛ ООБИНаправление Особено опасни бактериални инфекции (ООБИ) е единственото в страната, чиято дейност е свързана с научно-практически принос за етиологичното разшифроване на особено опасни зоонозни (антракс, туларемия, бруцелоза, чума, сап/мелиоидоза) и други (холера, легионерска болест инфекции с епидемичен потенциал.

Проучванията по направлението се базират на въведените иновативни методи,като съвременната матрична лазерно-десорбционна/йонизационна мас-спектрометрия (MALDI-TOF-MS) и целогеномно секвениране (WGS).Чрез тях се обогатява базата за бърза идентификация и проучване на заплахи за индивидуалното и обществено здравеопазване. Това допринася за задълбочена оценка на риска и адекватност на мерките за противодействие при естествено или преднамерено възникнали клъстъри или взривове.

Направено е първото в страната проучване на автохтонни взривове на бруцелоза, като получените резултати от WGS на българските изолати обогатяват Европейската база данни. МАLDI-TOF-MS се прилага за бърза идентификация и изготвяне на картотека с протеинни профили на щамове по направление ООБИ, изолирани в страната от клинични материали и проби от околна среда.

Пионерни за България са проучванията за патогенни за човека водни микроорганизми, с фокус Legionella spp., достигащи до потребителя чрез питейно-битовите води. Изследванията допринасят за установяване източника на инфекция при съобщаване на случаи/взривове на Легионерска болест в Европа и за обогатяване на международната картотека от легионелни секвенционни профили, като някои от тях са изолирани за първи път в България.

Извършва се първо за страната изследване на българската акватория на Черно море за представители от род Vibrio, включително такива с доказан патогенен потенциал за човека и аквакултурите.

Ново научно направление е екологичното проследяване и метагеномен анализ в реално време на проби от прилепи, обитаващи бългаските пещери за изясняване на ролята им като резервоар на нови и отново възникващи зоонози. Проучването ще хвърли светлина върху важни въпроси, свързани с циркулацията на причинителите на тези инфекции в страната.

Лабораторни уреди