Играе водеща роля в надзора и етиологичното дешифриране на ендемичните за страната рикетсиозни заболявания – Ку-треска и Марсилска треска. Участва в надзора на възникнали в страната спорадични огнища от Ку-треска. Извършва активен серологичен и молекулярно-епидемиологичен надзор на пациенти със сърдечно-съдови усложнения, сърдечни трансплантации и аортно-клапно протезиране, атипични пневмонии, неясен фебрилитет, случаи при ухапване от кърлежи и др. Пионерни за страната са мащабни серологични и молекулярно-биологични проучвания върху разпространението на Ку-треска сред потенциално рискови групи (ветеринарни лекари на свободна практика и студенти по ветеринарна медицина).
За първи път е направен секвенционен и филогенетичен анализ на българските щамове Ку-треска, изолирани от хора и селскостопански животни от места с висока епидемиологична потентност за Ку-треска, което потвърждава доминантно циркулиране на CbNL01 генотип, отговорен за епидемиите в Нидерландия и Дания.
Разполага с богата колекция от над 50 вида клетъчни линии и над 30 вида човешки и животински вируси, които се използват както за рутинна диагностика, така и за реализиране на научноизследователски проекти, свързани с изпитване на цитотоксичната и антивирусна активност на новосинтезирани вещества и природни продукти in vitro. Разработени са различни модели за in vitro идентификация на някои от „мишените“ – обект на селективна атака от субстанциите с доказано антивирусно действие.