В обхвата на направлението е епидемиологичният надзор и анализът на дейностите по ваксинопрофилактика в България, които са в основата на препоръки за промяна в дейностите по планиране и контрол в областта на имунопрофилактиката. Предвид експертизата си в областта на общественото здраве специалистите осъществяват анализ върху ефективността на превантивните дейности в страната и извършват контрол върху профилактиката на инфекциозните болести на национално ниво.
Превенцията налага популацията на членестоноги и гризачи също да бъде поставена под ефективен контрол, който да ограничи контакта им с хората. Провеждат се проучвания върху видовия състав и епидемиологичното значение на членестоноги, гризачи и други видове гръбначни животни като преносители и резервоари на заразни заболявания при хората.
Текущи проекти изучават ролята на птиците в разпространението на често срещани векторно-предавани инфекции като Лаймска болест и Западнонилска треска, ролята на пещеролюбивите видове прилепи като вектори и резервоари на европейски вируси на бяс, ниво на резистентност на комарите към често използваните в практиката инсектициди, както и резултатите от прилагане на проактивен подход срещу нововъзникващи кърлежово-преносими инфекции. Специалистите, които работят в направлението изграждат опит и върху прилагането на нетрадиционни методи, каквито са стерилизациите на инвазивни видове комари.