За контакти:
Доц. д-р Румен Харизанов, дм - специалист по медицинска паразитология
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Служители в отдел ПаразитологияИзвършват се пълен спектър уникални за страната изследвания в областта на човешката паразитна патология, включени в системата INSTAND за междулабораторни сравнителни изпитвания акредитирани по стандарта ENISO/IEC 17025:2018. Използваните методи включват микроскопски, серологични и културелни техники. Подходите за усъвършенстване на диагностичните методи се основават на разработване и апробиране на молекулярно-генетични системи, като това доведе до ефективното доказване на ДНК на паразитни протозои, като маларийни плазмодии, криптоспоридии, токсоплазми, лайшмании и други (напр. пневмоцисти). С помощта на молекулярно-биологичните методи се извършва генотипиране на трихинелни ларви, материали от ехинококови кисти, токсокари и други паразитни хелминти.

Възможностите за извършване на тези високоспециализирани изследвания подпомагат клиники от цялата страна за поставяне на точна диагноза и в определянето на терапевтичните подходи. Пример за това е въвеждането на PCR техниката в диагностиката на пневмоцистната пневмония. Лабораторията по паразитология е единствена в страната, прилагаща генетични методи за доказване ДНК на Pneumocystis jirovecii. Проучването на генни мутации, които могат да са отговорни за лекарствена резистентност при пневмоцистна пневмония показа, че в България засега циркулира дивият щам на патогена и не се наблюдава резистентност към използваните медикаменти.

Иновативни са проучванията върху клетъчния и хуморален имунитет при хора с паразитни заболявания. Значението на серумните цитокини е свързано с определяне на стадия на инвазията и като маркери за етиологична диагноза.

Предоставя единствената в страната възможност за изследване на хуморалния имунен отговор чрез включване на широк панел от рутинни и потвърдителни серологични методи. При токсоплазмоза използването на тестове за определяне на различен клас антитела, както и авидитет, са ключови за разграничаване на остра от хронична инвазия и терапевтично поведение.

Голям брой изследвания са извършени върху кистната ехинококоза, паразитно заболяване със значително медицинско и социално значение за България. Проучени са в детайли циркулиращите в страната генотипове на паразита Echinococcus granulosus, разпространението заболяемостта по пол, възраст и и местоживеене. Нашите данни бяха включени в мащабно европейско изследване за разкриване на тежестта на скритата пандемична кистна ехинококоза.

Пионерни за страната са генетичните проучвания и секвениране на нематодни паразити, в частност на Enterobius vermicularis. Определени са 3 генотипа на паразита и се анализира неговото влияние върху локалния имунитет и съпътстващата чревна микрофлора, както и патогенетичното въздействие върху организма на човека.

За първи път в страната са въведени молекулярни методи за установяване на инсектицидната резистентност на местни и инвазивни видове комари.

Служител в отдел Паразитология