Направление Молекулярна микробиология за първи път в страната въведе молекулярно генетични изследвания на ликвор от пациенти със съмнение за бактериален менингит с етиологичен агент Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae и Listeria monocytogenes. Идентификацията на тези причинители се извършва чрез конвенционален PCR и Real-Time PCR.
За първи път в страната бяха въведени и методи за типизиране на съответните микроорганизми, като типизирането на Streptococcus pneumoniae, поради огромното разнообразие от серотипове, се извършва с PCR с последваща алелна хибридизация за определяне на 76 серотипа едновременно.
Осъществява се проследяване на носителството на S. pneumoniae с молекулярни методи при деца с цел характеризиране на серотиповото им разнообразие. Резултатите от тези проучвания потвърждават широкото разпространение на S.pneumoniaе с доста голямо серотипово разнообразие, включващо както ваксинални, така и неваксинални серотипове.
Въведени за първи път в страната са молекулярни методи за типизиране на Bordetella pertussis – причинител на коклюш. Чрез приложението на метода мултилокусен анализ на вариабилни тандемни повтори (MLVA) са сравнени профилите на вариабилните повтори (VNTR) на пациенти с пълен курс приложени дози ваксини против коклюш и пациенти без ваксини. Доказа се наличие на повече полиморфизми в групата на напълно ваксинираните пациенти. Тези резултати потвърждават наличие на вариации при циркулиращите в обществото щамове спрямо ваксиналните. Методът е подходящ за проследяване на профилите на изолати от пациенти преди въвеждане на задължителните ваксинации против коклюш, след приложение на целоклетъчните ваксини и след масовото прилагане на ацелуларни ваксини против коклюш в световен мащаб.
Потенциалът на направлението дава възможност за бърз и адекватен отговор при нужда на болниците от молекулярна идентификация на бактериални менингити, коклюш и паракоклюш, както и типизиране на изследваните микроорганизми за нуждите на епидемиологичните проучвания.