За контакти:
Проф. д-р Мария Николова, завеждащ Отдел Имунология
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Проф. д-р Мария Николова и служители в отдел ИмунологияОт обособяването му през 1986 г. направлението изучава антигенната структура и функции на човешките лимфоцити с помощта на моноклонални антитела, като са описани нови молекули с диагностично значение. За пръв път в страната са въведени in vitro методи за оценка на антиген-специфичния и алерген-специфичен имунен отговор, в т.ч: флоуцитометрична детекция на интрацелуларни цитокини, IFN-γ базирани тестове (IGRA) за диагностика на туберкулозна и други инфекции, алерген-специфична базофилна дегранулация. Наборът от диагностични методи се допълва от персонализирани панели за имунофенотипизация на левкоцитни субпопулации, пълна гама in vitro тестове за определяне на сензибилизация към алергени, в т.ч. медикаментозна алергия, определяне на автоантитела, количествено измерване на CD34+ стволови клетки, фенотипизиране на левкози и лимфоми.

Тук се осъществяват над 75% от имунологичните изследвания на HIV+ лица, като се проследява ефектът от антиретровирусната терапия върху имунологичното възстановяване, предоставят се методична помощ и ВОК за останалите мониториращи лаборатории в страната и поддържа се единна база данни „Имунологичен мониторинг на пациенти HIV/СПИН“.

Активно се работи по проблема „остаряване с HIV“, като се търсят достъпни биомаркери на остатъчна HIV- вирусна активност, продължаващо имунно възпаление и ускорено имунологично остаряване при пациенти на продължителна АРТ-терапия. Въвежда се за пръв път оценка на параметри, свързани с метаболизма на CD4 и CD8 T клетките като вътреклетъчно желязо, цитоплазмено съдържание на свободни радикали, митохондриална активност.

Работи се върху дефинирането на биомаркери, разграничаващи латентна от активна инфекция с M. tuberculosis и определящи риска от прогресия на латентната МТВ инфекция.Използва комбиниран подход, включващ проследяване на индукторни, ефекторни и регулаторни Т-лимфоцитни субпопулации, ефекторни и регулаторни цитокини, про- и анти-инфламаторни ейкозаноиди. В изпълнение на задачи по Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата, екипът извършва скринингови изследвания за имунодиагностика на туберкулозна инфекция при лица от рискови групи, в т.ч. HIV+лица, интензивно експониран медицински персонал, деца.

В сСлужител в отдел Имунологияамото начало на пандемията от COVID-19 стартира оценка на хуморалния и клетъчен имунен отговор при пациенти и медицински персонал със SARS-CoV-2 инфекция с различна тежест на протичане , както и при първите ваксинирани срещу COVID-19 медицински работници. За пръв път в страната бяха въведени и модифицирани флоуцитометрични и ELISpot методи за определяне на SARS-CоV-2 специфични T лимфоцити. Подробно и в дългосрочен план се характеризират постваксиналният и постекспозиционен хуморален и клетъчен имунен отговор. Извършват се детайлни проучвания върху дългосрочната Т и В-клетъчна имунна памет срещу SARS-CoV-2 чрез идентифициране на вирус-специфични паметови стволови Т лимфоцити след стимулация с пептидни смеси от различни SARS-Co-V-2 вирусни варианти. Изследват се имунопатогенетичните механизми на пост-COVID синдрома.

Новоизградената експертна лаборатория за комплексни имунологични анализи на клетъчно, молекулярно и генетично ниво е с фокус в три основни направления: имунопатология на хроничните инфекции, биомаркери на имунологичното остаряване и методи за неинвазивна оценка на лигавичния имунитет. За целта се използва комплексен подход, включващ техники от последно поколение като: 21-параметров флоуцитометричен анализ с възможност за клетъчно сортиране; мултиплексен количествен анализ на разтворими медиатори (цитокини и хемокини) и генна експресия (Luminex технология); мултифункционална платформа за измерване на разтворими аналити посредством луминесценция, спектрофотометрия, отложена във времето флуоресценция и флуоресцентна поляризация, както и краткосрочно клетъчно култивиране за целите на функционалния анализ.

Част от актуалните научно-изследователски проекти, които се разработват съвместно с други български и чуждестранни екипи, са:

  • Имунологично възстановяване при продължително лекувани HIV+ пациенти
  • Синдром на хронична умора и пост-ковид синдром – механизми и пресечни точки
  • Маркери на протективен имунен отговор при протозойни и хелминтни инвазии за определяне стадия на инфекцията и ефективността от лечението
  • Охарактеризиране на продукти от човешка кръвна плазма - имунопрофилактичен и имунотерапевтичен потенциал
  • Молекулярни механизми на клетъчна сигнализация при IgE-медиирано активиране на мастоцити от различни алергени
  • Разработване на иновативна терапевтична ваксина срещу туберкулозна инфекция, съвместно с екип на INSERM U955 и Vaccine Research Institute - France

Екипът предлага дизайн и цялостно осъществяване на експерименти и клинични проучвания, свързани с характеризиране и модулиране на имунния отговор, както и групово и индивидуално обучение по различни аспекти на аналитичната цитометрия за начинаещи и напреднали.

Служители в отдел Имунология