За контакти:
д-р Тенчо Тенев, завеждащ НРЛ „Хепатитни вируси“
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

гл. ас. Ирина Георгиева, дв, завеждащ НРЛ ЕнтеровирусиИграе водеща роля в диагностиката и доказването на циркулацията в страната на различни генотипове и субгенотипове на вирусните хепатити.Осъществява както рутинни диагностични изследвания, така и изследвания с научни цели на петте хепатитни вируса (A, B, C, D и E).

От съществено научно и практическо значение са изследванията, свързани с проверка на имунологичната ефективност на прилаганите ваксини за профилактика на хепатит В вирусната инфекция в страната.

Чрез прилагане на новогенерационно секвениране и биоинформационни инструменти се осъществява точна детекция и идентификация на хепатит В вирусни мутанти директно в клиничната проба на пациента. Доказани са клинично значими нуклеотидни промени, водещи до възникване на ваксино/имуно прескачащи мутации. Това е от съществено значение при разработване на стратегия за мониториране на циркулиращите в страната вирусни щамове. Съвместно с Медицински университет – Пловдив е проведено първото за България проучване, проследяващо наличието на имунна памет и защита срещу HBV.

Успешното лечение на хепатит С вирусната инфекция с директно действащите антивирусни средства е предпоставка за появата на лекарствено резистентните мутанти на хепатит С вирусната популация. Благодарение на новогенерационно секвениране, клинично значими замени в аминокиселинните последователности се доказаха при 21% от изследваните изолати на хепатит C вируси.

Направлението е пионер в диагностиката на вируса на хепатит Е, като през 1995 г. за пръв път в България е доказан този вирус. Проследяват се естествено циркулиращи вирусни генотипове и мутантни форми при пациенти с хепатит Е вирус – индуцирана симптоматика и на мутантните форми, възникващи при ин-витро инфекция на експериментална клетъчна система. Въпреки изключителната хетерогенност на вируса, благодарение на прилагането на метода за секвениране „Сангер“, се установиха субтиповете на HEV циркулиращи в страната. Проучванията върху циркулиращите в страната HEV генотипове позволява точното определяне на вирусния патогенен потенциал, а от там и диференциране на потенциалните рискови групи по отношение на HEV инфекция.

Благодарение на комбинацията от инструменти за молекулярен и биоинформационен анализ с ин-витро методи за клетъчна култура се изучава вирусната еволюция и адаптацията на хепатит Е вируса към различни гостоприемници.

Служител в НРЛ Херпесни и онкогенни вируси