За контакти:
Д-р Галин Каменов, завеждащ Отдел Епидемиология
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

„В отдела по Епидемиология се намира единственият в страната ни архив на заразните болести от началото на регистрацията им в България.“

Д-р Галин Каменов и служители в отдел ЕипдемиологияЗа опазване и подобряване на общественото здраве в страната се провеждат дейности, свързани с надзора и профилактиката на заразните заболявания на национално ниво. Информацията за заразните заболявания в страната, както и за проведените имунизации се обработва статистически, анализира се и се използва за изготвяне на експертни оценки, прогнози и препоръки за противоепидемичната дейност в страната.

Внедрени са три информационни системи - Информационната система за събиране и анализиране на данни за заболяемостта от грип и ОРЗ, Информационната система за събиране и анализиране на данни за заболяемостта от морбили, паротит и рубеола и Информационната система за надзор над остра вяла парализа (ОВП) в България, които отговарят на международните изисквания за епидемиологичен надзор и същевременно осигуряват и обществен достъп до актуална информация, представена в табличен и графичен вид.

Работата по направлението има и пряко отношение към националната сигурност на страната като се прилагат стандартизирани механизми за ранно оповестяване на инфекции и гарантиране на общественото здраве в извънредни ситуации.

Във връзка с пандемията от COVID-19, в отговор на здравната криза, са разработени бази данни за документиране на случай-базирана и на агрегирана информация за заболелите в страната за извършване оценка на развитието на епидемията от новия коронавирус. Рутинно се подготвят дневни анализи за здравния риск на населението от COVID-19 и етапно оценяване ефективността на противоепидемичните мерки и ваксинопрофилактиката срещу COVID-19 в процеса на овладяване на епидемията.

Служители в отдел ЕпидемиологияАнализират се причините за високата смъртност в страната в периода 2020-2022 г. Експертизата на специалистите от направлението беше в основата на интервенции с медицински и социален характер за намаляване тежестта на епидемичните вълни.

Уроците от пандемията се интегрират в ежедневната работа на специалистите за подобряване капацитета за ранна идентификация и оповестяване на епидемични взривове. Те бяха приложени на практика при организирането на надзора и контрола в разпространението на маймунска вариола в страните от Европейския регион включително в България.

В направление Епидемиология, надзор и ранно оповестяване се работи със Световната здравна организация (СЗО) и с Европейския център по превенция и контрол на болестите (ECDC). Данни за заразните болести в страната се докладват периодично към Европейския център за превенция и контрол на заболяванията чрез системата TESSy и към СЗО. Работи се в различни европейски мрежи за надзор на заразни болести, участва се в научно-практически проекти, проучвания, обучение, семинари, обсъждания и др. с цел хармонизиране на дейностите по надзора на заразните болести на европейско равнище.

Проучва се ефективността на нови автоматизирани модели за събиране на случай-базирана текуща информация за случаи на тежки остри респираторни заболявания, регистрирани в лечебни заведения в страната.

Съгласно препоръките на СЗО за подобряване на социалните познания и разработване на таргетирани интервенции се подготвят проучвания върху социалните нагласи на обществото за адаптиране на комуникацията и положително повлияване на общественото поведение при последващи заплахи за общественото здраве.

Работи се за подобряване на готовността за реакция при пандемично разпространение на нови опасни инфекции.

Служители в отдел Епидемиология