Благодарение на успешно реализирания проект № BG05M2OP001-1.002-0001 „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология“, ОП НОИР, е изградена първата в страната централизирана БИОБАНКА в областта на инфекциозните заболявания и имунопатологията.
Биобанкирането, или процесът на събиране, обработка и трайно съхранение на биологични проби е изключително важен елемент от биологичните, биомедицинските и биотехнологични проучвания, както и от лабораторната диагностика.
Създадената Биобанка съхранява първичен клиничен материал от пациенти в различни фази на инфекции и патоген-специфична терапия, както и патогенни щамове, в т.ч. щамове, носители на уникални мутации свързани с лекарствена резистентност. Тя е в състояние да обогатява изградения биофонд като обработва, съхранява, и предоставя за референтни и изследователски цели на участващите в проекта партньори и на други организации микроорганизми и биологични проби от пациенти, съгласно одобрени протоколи и процедури, подходящи и за провеждане на ретроспективни клинични проучвания.
Архивираните биологични проби са:
- Изолирани РНК, ДНК, кДНК
- Плазмени и серумни проби
- Други проби от клиничен материал (тъкани, урина, храчки, ликвор, кръв)
- Жизнени микроорганизми: бактерии, гъбички, вируси, паразити
Събраните биологични проби намират бъдещо широко приложение в областта на инфектологията, за осъществяване на Епидемиологични проучвания; усъвършенстване на диагностичните процедури; осъществяване на научни изследвания, изискващи голям брой проби, отговарящи на определени характеристики или участие в многоцентрови международни проучвания; характеризиране и съхраняване на микробното и паразитно разнообразие за бъдещи приложни цели.